מנהל שיווק – כיצד למצוא את האדם המתאים?

כיצד להכפיל רווחיות בעסק

מנהל שיווק ! כמה חשוב לדעת למצוא אחד טוב!

מנהל שיווק מוצלח יכול להיות ההבדל בין עסק מצליח לבין כישלון כלכלי.

לפי נתוני משרד התעשייה והמסחר בשנת 2006 – רק כ-70% מהעסקים במדינת ישראל שורדים בטווח של 5 שנים. כמובן שזה אומר שרוב העסקים לא שורדים.

יש כמה סיבות לכך, אך אחת הבולטות נעוצה בכך שבעלי העסקים לא מוצאים מנהל שיווק טוב.

הדבר גורם לבעיה כפולה:

  1. אין מספיק מכירות
  2. בעל-העסק חייב לעשות את השיווק בעצמו וכך הוא לא מתפנה לניהול העסק. מה שנקרא – אין מספיק זמן לעשות כסף!

וזה כמובן יכול להביא במהירות לסגירה או לפשיטת רגל.

הטעויות הנפוצות בחיפוש מנהל שיווק

אולי הטעות הנפוצה ביותר היא חוסר ההבנה עד כמה הדבר חשוב וקריטי.

הטעות הבאה בתור היא החשיבה שמנהל שיווק טוב אפשר להעסיק רק כשיש לך המון כסף לשלם לו.

הטעות הבאה אחריה היא הניסיון למצוא מנהל שיווק עם ניסיון במקום עם כשרון.

הטעות הבאה היא חוסר היכולת לגלות את הפרצוף האמיתי של האדם בראיון עבודה.

למה זה קריטי למצוא מנהל שיווק טוב?

בתי הקברות העסקיים מלאים במוצרים טובים שלא ידעו לשווק ולמכור אותם.

למרות שנהוג לחשוב שההצלחה העסקית תלויה בעיקר באיכות המוצר והשירות, המחקרים בשטח מגלים שהמוצר הוא תנאי הכרחי כמובן, אבל הוא לא הסיבה העיקרית להצלחות עסקיות במהלך ההיסטוריה. אין אנו מנסים לטעון שאפשר למכור כל דבר. ברור שהמוצר חייב להיות טוב, ייחודי ובמחיר נכון, והשירות חשוב מאוד. אבל ישנם אינספור מוצרים שעמדו בכל הקריטריונים הנ"ל ועדיין היוו כשלון חרוץ מבחינה כלכלית בגלל כשלון בתחום השיווק.

האם בכלל יש אנשי שיווק טובים?

יש המון! צריך רק לדעת לחפש.

מה הניסיון שצריך להיות למנהל שיווק?

הדבר הראשון שחייבים להבין כשמחפשים מנהל שיווק טוב הוא שאנחנו מחפשים קודם כל "מנהל" טוב (או אישה) ורק לאחר מכן "מנהל שיווק" טוב. זוהי טעות קשה לתת חשיבות ייתר לניסיון נדרש. הרבה יותר נכון יהיה למצוא אדם טוב ולדעת ללמד אותו את מה שצריך, מאשר לחפש משהו מוכן על המדף. אתה לא יודע מה הוא למד ואילו שיטות "צרבו" בו. אולי השיטות שלימדו אותו לא מתאימות לך? אולי ה"ניסיון" שלו גם הביא לשחיקה והוא איבד את "עין הנמר"? אבל כדי שתוכל להצליח עם אדם ללא ניסיון אתה חייב מערכת הכשרה. ולפני שאתה הולך לחפש בית-ספר למכירות ומשלם אלפי עד עשרות אלפי שקלים לאדם, קרא את הסעיף הבא.

הכשרת מנהל השיווק

מתוך מחקרים רבים במהלך עשר השנים האחרונות, אנו יכולים לומר בוודאות גבוהה כי הכשרת מנהל שיווק in house היא יעילה הרבה יותר מהכשרה חיצונית על ידי חברה כלשהי. אבל, זה יעבוד אך ורק אם מקפידים על הכשרה בסדר הנכון – מלמעלה למטה. זה אומר שאיש השיווק הטוב ביותר אמור להיות בעל העסק, אחריו המנכ"ל, אחריו מנהל השיווק, אחריו מנהל המכירות, אחריו ראש צוות המכירות, ואחריו איש המכירות עצמו. כמובן שבחברה קטנה לא כל הפונקציות הללו יאוישו, אבל במקרה המינימאלי, בעל-העסק חייב להיות איש שיווק טוב כדי שיוכל להעסיק, לנהל, ולהכשיר אנשי מכירות טובים. זוהי טעות קלאסית לומר "אני לא טוב במכירות, אבל אני אעסיק מישהו טוב". בעל-עסק שהוא "לא טוב במכירות" צריך קודם כל ללכת ללמוד מכירות. מכירות הן חלק כל כך חשוב מעסקים שאין לו שום זכות לקרוא לעצמו בעל עסק אם הוא לא גם "מנהל שיווק".

איך משלמים למנהל שיווק?

כמעט אין בעל עסק שלא נפל בפח הבא: "מצאתי מנהל שיווק מצוין, אבל הוא דורש רכב, פלאפון, ומשכורת בסיס של 15 אלף ₪ ולכן אני לא יכול להעסיק אותו."

אין כמעט דבר רחוק יותר מניהול נכון. מנהל שיווק טוב חייב להיות מתוגמל לפי תפוקה. מנהל שיווק  טוב גם ירצה להיות מתוגמל לפי תפוקה. ישנה נוסחה מדויקת כמה מותר לשלם לו כך שהעסק יישאר רווחי, והוא יסכים לעבוד, וכולם יהיו מרוצים. אבל על כך כבר בהרצאה הבאה…

הירשמו ל"סדנא מתנה" בתפריט העליון ותוכלו ללמוד את ההמשך.

דרג את זה