ייעוץ עסקי וייעוץ עסקי לעסקים קטנים – אזהרה

ייעוץ עסקי לעסקים קטנים הינו ייעוץ עסקי מורכב ביותר, ומנסיון רב-שנים, גם המסוכן יותר.

מדוע?

לעסקים קטנים אין בדרך כלל תקציבים כמו לחברות גדולות המאפשרים להם העסקת עשרות יועצים – כל אחד מומחה לתחום חשוב מאוד, אך נפרד, של ייעוץ עסקי: יועץ ארגוני, יועץ שיווק, יועץ פיננסי, יועץ יעילות וניהול זמן, יועץ העסקת כח אדם, יועץ מיחשוב, ועוד.

לכן – דווקה כאשר אנו מדברים על ייעוץ עסקי לעסקים קטנים – אנו ניצבים בפני האתגרים הגדולים ביותר גם עבור היועץ העסקי וגם עבור בעל העסק.

נקודה חשובה מאוד שיש לשים לב אליה – גם כאשר תקציב לייעוץ עסקי הוא מוגבל – אסור, גם לעסק קטן, בשום אופן לחסוך על ייעוץ עסקי.

הסיבה?

ייעוץ עסקי שגוי יכול לקבור עסק יותר מהר מכל גורם אחר. אפילו מתחרים, מיתון, עובדים לא יעילים, מיסים, מצב המשק ובנקים – גורמים לנזק פחות חמור, מאשר ייעוץ עסקי שגוי.

הדבר החשוב ביותר לשים לב אליו כשמחפשים יועץ עסקי עבור עסק קטן – הוא האם היועץ נמצא תחת מערכת פיקוח של מומחים בכל התחומים הנ"ל? חשוב להבין: היועץ העסקי – ולא משנה כמה ייעוץ הוא סיפק במהלך הקרירה שלו – בדרך כלל מתמחה בתחום אחד או שניים. אם אין עליו בקרה של מומחה או מומחים בכל התחומים – הייעוץ העסקי ייכשל!

נקודה נוספת: עסקים רבים מקבלים ייעוץ עסקי במשך חודשים רבים, ולעיתים הייעוץ אפילו טוב. הבעיה היא שברוב המקרים, ברגע שהיועץ העסקי עוזב – העסק קורס. הסיבה היא אך ורק מחסור בתוכנית עסקית – לעסק לא נשאר דבר ביד לאחר הייעוץ וחבל. לכן השאלה הבאה שבעל עסק קטן או בינוני אמור לשאול את עצמו היא "האם תהליך הייעוץ כולל גם אבחון מעמיק וגם תכנון אסטרטגי – לפני תחילת הביצוע?"

נקודה נוספת חשובה לא פחות – בפועל, קשה מאוד לדעת אם היעוץ העסקי יעבוד או לא לפני שמתבצע אבחון ותכנון ראשוניים. מה שמביא את בעל העסק למצב "הביצה והתרנגולת". מצד אחד "ייעוץ עסקי" אמור לעזור לעסק ולהביא את בעליו לחופש כלכלי או לפחות לגבהים חדשים, מצד שני – זהו תהליך שעולה לא מעט כסף. כיצד ניתן לדעת שזה באמת יעבוד?

הפתרון הוא פשוט: חברות ייעוץ רציניות תמיד מאפשרות להתנסות בידע שלהן לפני שבכלל מדברים על עלויות. לכן, אחד המבחנים הטובים לבדיקה אם חברת הייעוץ העסקי היא רצינית הוא לשאול את השאלה: "האם ניתן להתרשם מהיועץ או מהחברה?" חברות הייעוץ הרציניות מספקת גם שירותים ללא תשלום, כגון: הרצאות, או ייעוץ ראשוני. הן עושות זאת ללא תמורה כתרומה לקהילה כחלק מאחריות על מצב המשק הכללי במדינות בהן הן פועלות. מצד בעל העסק, הרווח הוא כפול: גם אפשרות ליהנות מהשירות ללא תשלום, וגם להתרשם מהיועצים טרם התחייבות או תשלום, אם הוא חושב על כך ברצינות… הקלק להמשך


……………………………………………..

Google

5 יש לך שאלה? on ייעוץ עסקי וייעוץ עסקי לעסקים קטנים – אזהרה
  יונתן
  14 Nov 2014
  3:26pm

  האם ייעוץ עסקי יכול להתבצע גם לפני הקמת העסק?

  0
  0
   admin
   21 Nov 2014
   7:55pm

   בוודאי. ייעוץ עסקי לעסק קטן או בינוני אמור להתחיל לפני הקמת העסק, וזאת כדי למנוע טעויות בשלבי ההקמה שיכולות להגיע למאות אלפי שקלים אבודים.

   0
   0
  בכר חיים
  13 Jul 2015
  8:02pm

  למרות היותי עצמאי משנת 70 ועד היום אני בעל מכולת עד לפני כמה שנים הייה טוב המצב היום נורה באים היום ממש לכמה לקוחות וזה מביה לחץ בנפש וגם לשמחת חיים אם המצב לא ישתנה לא יהיה יותר עצמעים ונהיה מדינה קומוניסטית לצערי הרב ואבקש מכל העצמאים לנסות להתרקן ןלחשוב משהו לעתידנו בתודה ובברכה חיים בכר טל 0502790788 03659231

  0
  0
  חיים
  2 Dec 2016
  11:28am

  באופן עקורני- האם נכון לבצע סקר שוק אצל חברת סקרים (או אולי בצורה אחרת) לפני שפותחים עסק? אני מדבר על עסק בתחום הפצה ?
  ואם כן על מה לשים דגש?

  0
  0
  שרון
  13 Oct 2017
  10:56pm

  אשמח שתצרו עימי קשר, אני מועניין לקבל מכם יעוץ עסקי

  0
  0

שאל שאלה