כיצד להפוך את העסק שלך למכבי תל-אביב

רק שעתיים לאחר הניצחון שמתי לב שאני לגמרי צרוד, ואין לי מושג כיצד אעביר את הסדנא הקרובה. אז הנה בינתיים קטע מתוך הספר האחרון שלי – "האם שווה להיות עצמאי", שמסביר כיצד להפוך את העסק שלך ל…מכבי תל-אביב:

שאלת מיליון הדולר הבאה: "מהו הכלי שבאמצעותו הכי קל והכי נכון להניע עובדים?" אולי נשאל שאלה יותר ממוקדת: "באיזה תחום בחיים אתם יכולים לראות אנשים בהתלהבות, עניין, אקשן, ריכוז מקסימאלי?" מיד אענה על השאלה, אבל מתחיל משחק של מכבי…
הייתם פעם במשחק של מכבי או הלייקרס? "משחק" היא מילת הקסם. מנהל טוב אמור לבנות את העסק בצורה כזאת שלעובדים יהיה משחק. 99% מהבעיות שלך כיום עם העובדים הן כבר סוג של משחק שהם משחקים איתך, ואם נדייק מעט – נגדך.
אחד הלקוחות שלנו בארצות-הברית, היה משוכנע במשך שנים, שכל מה שמעניין את העובדים שלו הוא כסף. ניסיתי להסביר פעמים רבות שלא כך הדבר, ללא הצלחה. יום אחד, פורסם מחקר באחד מהעיתונים הכלכליים המכובדים בארה"ב. המחקר בחן שתי אוכלוסיות – בעלי העסקים, והעובדים. בנוגע לבעלי העסקים, המטרה הייתה לגלות מה הם חושבים שמניע את עובדיהם. באופן חד משמעי התגלה שבראש הטבלה היה "כסף".
אבל כשהמחקר התרכז בעובדים עצמם, התגלה ש-"כסף" היה במקום החמישי בסדר העדיפויות. במקומות הראשונים היו: "עניין", "אתגר", "אפשרויות קידום" – במילים אחרות – משחק. המחקר הכריע את הכף, ושכנע את בעל העסק. העובדים הפכו להיות צוות מנצח.
הצלחה של מנהל נמדדת בהצלחת האנשים שתחתיו. הניקוד שלו מורכב מסך הנקודות של האנשים שהוא אחראי עליהם. אם המחלקה שלך או החברה שלך מתפקדת בלעדיך כמו שעון שוויצרי, ורוב המדדים הם בצמיחה, סימן שאתה מנהל טוב. אם אי אפשר בלעדיך – סימן שאינך מיישם את הכלים המפורטים בספר זה.
התפקיד שלך כמנהל הוא לא לעבוד כמו חמור ולעשות הכל בעצמך. מנהל לא נמדד לפי היכולת שלו לבצע דברים בעצמו – הנחת העבודה היא שהוא טוב בזה. המשימה של מנהל היא לגרום לאחרים לבצע עבודה טובה. זאת הוא אמור לבצע לא באמצעות שוט, איומי פיטורין, או תוספות שכר בלתי פוסקות – אלא באמצעות יצירת משחק לעובדים – משחק שיהיה מחובר לתפוקה ולהצלחה של העסק.

אם ברצונך לבקש פגישת ייעוץ ראשונית (ללא תשלום) כדי ליישם זאת בעסק שלך – נא למלא את האבחון העסקי הממוחשב בתפריט הראשי

בהצלחה, יובל

שתף חברים

יש לך שאלה? on כיצד להפוך את העסק שלך למכבי תל-אביב

שאל שאלה