אלון גל

רבים מלקוחותינו שואלים על מר אלון גל ויכולות הקואצ'ינג שלו.

לא יצא לי להכיר את אלון גל אישית. כאשר הוא החל לנסוק כמטאור טלוויזיוני בתוכנית "משפחה חורגת", אני ניהלתי את הסניף האמריקאי של המכון בארצות הברית.

יחד עם זאת, על סמך ניתוח המצב העסקי של עשרות לקוחות שהגיעו אלינו לאחר תהליך ב-"תות", נוכל לסכם את ההבדל העיקרי בין מה שאנו עושים לבין אלון גל:

אין ספק שלאלון יכולות שכנוע והנעה מרשימות ביותר. הוא מסוגל לקחת אנשים מיואשים לחלוטין ולגרום להם לקום ולהילחם בבעיותיהם . זוהי יכולת נדירה וחשובה ביותר לקואצ'ר אישי, ואולי היכולת החשובה ביותר שנדרשת בתחום זה.

ייעוץ עסקי הוא לא קואצ'ינג אישי. אם רוצים להבריא עסק או להביאו לגבהים חדשים – זה לא מספיק רק להגביר את המוטיבציה של בעל העסק, דבר שאלון גל יודע לעשות באופן מעורר הערצה.

הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא אבחון עסקי של העסק ושל הבעלים. רק איש מקצוע בעל ניסיון והכשרה בתחומים עסקיים נרחבים יכול לבצע זאת. אלון בעצמו לא יודע לעשות זאת, ולעיתים אנו רואים אותו נעזר ברואי חשבון. יחד עם זאת, ראיית חשבון וניהול הם מקצועות רחוקים מאוד אחד מהשני. כאשר אנו מנתחים מאזן של רואה חשבון, אנו מבצעים התאמות רבות כדי שניתן יהיה להסיק מסקנות ניהוליות ממנו. וברור שמהמאזן לבדו לא ניתן לבנות אבחון שלם. אבחון עסקי תקין כולל לפחות 34 צעדים מדוייקים שרק אחד מהם מהווה מעבר על מאזן רואה החשבון.

גם אם נניח כי ההכשרה של אלון בתואר ראשון במדעי המדינה, קשורה איכשהו לניהול של עסק, היכולת להתבונן בעסק שלם ולנתח את כל ההיבטים שבו: שיווק, ניהול וגיוס כח אדם, תמחור, יחסי ציבור, ניהול פיננסי, פרסום, קשרי לקוחות, שירות, חוזים, ועוד  – דורשת בעל מקצוע רציני.

"אתם עושים יותר מדי כביסה" (ציטוט מדוייק מתוך אחת התוכניות של אלון) הוא אולי מסקנה לגיטימית כאשר מנתחים משק בית פרטי. אך כאשר מדובר בעסק – מסקנה כזו לא יכולה להזניק את בעל העסק לשום מקום.

בכל המקרים אותם ניתחנו, העסק לא קיבל אימון מאלון גל. כדי להתמודד עם כמויות האנשים הפרטיים שפונים אליו בעקבות הפרסום המתמיד בתוכנית הטלוויזיה שלו, אלון מכשיר מאמנים רבים. ברוב המקרים, מאמנים אלו טובים באימון אישי והחדרת מוטיבציה, אך כאשר אנו עוסקים בניהול נכון של עסק, תהליך הייעוץ חייב להיות מלווה על ידי מפקח. בנפחים בהם עובדים ב-"תות", אין שום סיכוי שאלון מעורב באופן אישי בתהליך הקואצ'ינג.  אם הייתה לו את האפשרות, היה אמור להיות המפקח על כל התיקים ברמת ניתוח כל פגישה ופגישה. זה מה שנדרש בתחום העסקי. ועל זה מקפידות חברות המתמקצעות בתחום זה.

לסיכון: למרות ההתקפות על קורות החיים שלו בעיתונות, אלון גל הוא אדם מוכשר ללא ספק. לאחר בחינת הנושא, היינו ממליצים לכל אדם פרטי שמבקש אימון אישי שיבחן ברצינות את אלון כמאמן פוטנציאלי עבורו. יחד עם זאת, אימון או ייעוץ עסקי לבעל עסק הוא תחום אחר לחלוטין, הדורש אנשי מקצוע בעלי הכשרה ויכולות שונים לחלוטין מקורות החיים של אלון.

המשך