ייעוץ עסקי – זהירות לא מה שחשבתם!

ייעוץ עסקי יכול להיות דבר נפלא, אבל הוא יכול להיות גם הדבר שיהרוס את העסק שלך, אם לא תקפיד על מספר נקודות חיוניות לפני שמתחילים:
קודם כל, חשוב לציין שבמדינת ישראל אין בעצם דבר כזה "רשיון של יועץ עסקי".
כל אחד יכול להציג את עצמו כיועץ עסקי. אבל לא כל אחד יכול באמת לשפר את המצב של העסק.
רוב בעלי העסקים אינם מודעים לעובדה אחת חיוניות – ייעוץ עסקי לא מקצועי – יכול להרוס עסק יותר מהר ממס ההכנסה.

מדוע?

זה בדיוק כמו בניתוח. ישנן שלושה מצבים אפשריים:
1. הניתוח הצליח
2. הניתוח לא הצליח
3. הניתוח הצליח והחולה מת.

בדיוק כמו שישנה אפשרות אמיתית שבניתוח ייגרם נזק, כך גם בייעוץ עסקי – הדבר הכי גרוע שיכול לקרות זה לא שהייעוץ לא יעבוד, אלא שהייעוץ יגרום לנזק אמיתי לעסק ולבעל העסק.

כיצד זה קורה?
כאשר נכנסים לניתוח, חשוב מאוד לאבחן בצורה נכונה את המצב של החולה. אם צריך לכרות, חלילה, כליה ימנית, כדאי מאוד שלא יכרתו בטעות את כליה שמאל!
גם עסק, לפני שנכנס לתהליך של ייעוץ עסקי – חייב לבצע אבחון מעמיק. התהליך של הייעוץ אמור לקחת בחשבון שמדובר בעסק חי ועובד. וכל שינוי לא נכון יכול לגרום לנזק בלתי הפיך!
להתחיל תהליך של ייעוץ עסקי בעסק זה לא כמו להכניס רכב למוסך. העסק לא יכול לעצור הכל ולהמתין לתיקון. אם כבר, זה דומה ללנסות להחליף חלקים במנוע – תוך כדי נסיעה!

מכאן ניתן לראות שייעוץ עסקי הוא לא דבר פשוט כלל ועיקר. יכולים להיווצר נזקים בלי הפיכים וכדאי להקפיד על כמה כללים לפני שמתחילים:
1. אבחון מעמיק
2. הבנה של בעל העסק של האבחון המעמיק. הוא בסופו של דבר מכיר את העסק הכי טוב. ולמרות ש"אורח לרגע רואה כל פגע", הייעוץ העסקי חייב לכלול את בעל העסק בתהליך כחלק בלתי נפרד ממנו.
3. תכנון ראשוני. שוב, יחד עם בעל העסק. זו צריכה להיות עבודת צוות!
4. הרצה. הנייר סובל הכל. רק תוכנית שעברה הרצה, היא תוכנית שיש לה ערך כלשהו
5. פיקוח מתמיד בזמן הביצוע. למרות שתוכנית היא דבר חיוני לעסק, בזמן הביצוע יכולים להשתנות מצבים ופרמטרים – מעליית הדולר שמשנה את כל התמחור, ועד לשינוי חוקים שיכולים להפוך לגמרי את המצב הקיים. פיקוח מתמיד בזמן הביצוע של התוכנית הוא לא דבר שאפשר לוותר עליו. אבל, חשוב ביותר להקפיד על כך שבעל העסק מעורב בכל התהליך. בעצם, הדרך היחידה שהוכחה כעובדת, היא הדרך בה בעל העסק לומד את הכלים והתוכניות החדשות והוא עצמו מיישם אותם בעסק. התפקיד של הייעות העסקי במקרה כזה יהיה פיקוח והמשך הכשרה של בעל העסק. ולא עקיפתו וביצוע הדברים במקומו. למה? כי בסופו של דבר בעל העסק הוא זה שנשאר עם העסק. הוא לא אמור להיות מחובר בתבור כל החיים לחברת הייעוץ העסקי.

בהצלחה!

יש לך שאלה? on ייעוץ עסקי – זהירות לא מה שחשבתם!

שאל שאלה