כיצד תגן על העסק שלך מפני אנשים זדוניים

שנה טובה וגמר חתימה טובה!

 אחת הסליחות שאני צריך לבקש היא  על כך שהטיפ השבועי, לצערי הפך להיות לחודשי. אז בלי הקדמות מיותרות – הנה הטיפ הבא:

 לאור התרחבות חסרת תקדים של לקוחות רבים שלנו, מתחילים לעלות נושאים שהם כבר מעבר לשיווק והגדלת הכנסות. על סמך הטעויות שנעשו בעבר על ידי בעלי-עסקים רבים שנבחנו, כתבנו את ההנחיות לניסוח חוזה עבודה לצורך גיוס עובדים חדשים. חוזה שיגן עליך באמת, ולא יהווה רק "כיסוי-תחת".

  1. תגמול – עליך לרשום את התגמול לפי תפוקה, ולציין כי אי-הגעה ליעדי המינימום תחייב אותך כמעסיק להשלים את המשכורת לפי שכר מינימום. אך שיחד עם זאת – מצופה מהעובד להרוויח הרבה יותר משכר המינימום אם יישם את ההנחיות שהוא מקבל.
  2. מאגר לקוחות – עליך להגן על עצמך מפני גניבת מאגר הלקוחות. ציין כי מאגר הלקוחות שלך הוא סוד מסחרי, ושימוש בו ללא אישור, או שלא לצרכי העסק, יחייב קנס מינימום גבוה ללא הוכחת נזק (ציין סכום), ללא קשר לתביעות נוספות עקב נזק.
  3. מסמכים – עליך להגן על עצמך מפני גניבת מסמכים מהעסק. ציין כי כל המסמכים הם סוד מסחרי לשימוש פנימי בלבד ואין להעתיקם, להפיצם או להעבירם הלאה לגורמים שמחוץ לעסק.
  4. אי תחרות – אתה יכול להגביל את העובד שעוזב לאי-עיסוק בתחום למשך כשנתיים באזור הגיאוגרפי שלך.
  5. השם שלך – עליך לאסור כל שימוש בשם העסק, ושמות המותגים של העסק לאחר תקופת ההעסקה ללא מגבלת זמן. גם כאן ציין קנס מינימאלי ללא הוכחת נזק.
  6. התחייבות לתקופת עבודה – בתפקידים שיש בהם הכשרה ארוכה, עליך לחייב את העובד להישאר תקופה מסוימת.  הדרך לעשות זאת היא באמצעות תשלום על-תנאי על ההכשרה שיקבל. אם יעזוב לפני תום ההתחייבות, ישלם את עלות הקורס (יש לציין את העלות מפורשות). שים לב שחייב להיות קורס כדי שזה יתפוס מבחינה חוקית. הנה עוד סיבה לכך שיהיו לך כל הכובעים כתובים – ולביצוע המבחנים על הכובעים כפי שלמדת או תלמד בהמשך התהליך איתנו.

 שים לב! עליך לקבל אישור עורך-דין לנוסח הסופי של החוזה. אבל זכור גם שישנם כ-13 צעדים שחובה לבצע, לפני שמעסיקים עובד חדש – ביניהם: הגדלת הכנסות, הגדרת כובעים, חישוב מדדים ותגמול לפי תפוקה, סקר יעילות העובדים הקיימים, ניסוח נכון של מודעת דרושים, סינון מועמדים ועוד.

 הנה תזכורת באחד הנושאים – הגדלת הכנסות

 בבקשה העבירו לינק זה לכל חבריכם. כללים אלו "נכתבו בדם".

שנה טובה, יובל

שתף חברים

יש לך שאלה? on כיצד תגן על העסק שלך מפני אנשים זדוניים

שאל שאלה